Sausio13osiosplakatas page 001 800x566

Šiemet paminėjome 30-ąsias Sausio 13 metines. Dėl nuotolinio mokymo negalėjome įprastai sudalyvauti tradicinėje akcijoje „Atmintis gyva, nes liudija“, todėl gimnazijos bendruomenė prie akcijos prisijungė namuose ir bendravo virtualioje erdvėje. 1991 m. žuvusiųjų už Lietuvos laisvę atminimas buvo pagerbtas namų  languose dešimčiai minučių uždegant vienybės ir atminimo žvakutes. Prie šios akcijos prisijungė Pumpėnų gimnazijos ikimokyklinukai, 1-12 klasių mokiniai, mokytojai, dalis mokinių tėvelių.

Ikimokyklinukai prisijungė prie visuotinės pilietinės iniciatyvos „Atmintis gyva, nes liudija“. 8.00 val., iniciatyvos dalyvių namų languose dešimčiai minučių buvo uždegtos žvakelės, kurios simbolizuoja gyvybę, šviesą, teisingumą, atmintį ir vienybę. Vėliau vaikučiai klausėsi ir žiūrėjo V. Landsbergio pasakojimą ,,Sausio sniegenos“, bei du įrašus ,,Sausio 13-osios įvykiai vaikų akimis“. Išklausę ir aptarę istorijas su tėveliais vaikučiai rinkosi piešinėlius skirtus Laisvės gynėjų dienai. Juos spalvino, kirpo, puošė savo namus. Ypatingas dėmesys skiriamas Laisvės gynėjų dienos simboliui – neužmirštuolės žiedui. Mėlyni žiedlapiai skatina prisiminti viltį už kurią esame dėkingi ir praeitį kuria galime didžiuotis.

Pirmokai kartu su tėveliais uždegė atminimo žvakutes, o paskui dalyvavo nuotolinėje pamokoje.

Laisvės Gynėjų dienos paminėjimą antrokai pradėjo uždegdami atminimo ir vienybės žvakutes savo namų languose. Klasės valandėlės metu žiūrėjo filmuką „Ąžuolas ir gilė“, aptarė jį, kalbėjosi apie laisvę, pagarbą, jautrumą, užuojautą, pasididžiavimą. Vaikai piešė, klijavo, rašė atvirukus „Atmintis gyva!“.

3b klasė taip pat dalyvavo akcijoje „Atmintis gyva, nes liudija“ (degė žibintuvėlius nuotoliniu būdu; tėveliai su vaikais namuose uždegė žvakutes) ir žiūrėjo bei  aptarė Dominyko Daunio filmuką „Sausio 13“.

Sausio 13-ąją 3a klasės mokiniai pirmąją pamoką pradėjo žvakelių šviesoje. Laisvės gynėjų atminimui mokiniai su tėveliais uždegė žvakeles ant savo langų. Mokytoja papasakojo, kuo ypatinga ir brangi ši data mums kiekvienam. Tada trečiokai žiūrėjo  filmuką apie istorinius Sausio 13-osios įvykius, kurie parodė mūsų tautos vienybę, ryžtą ir apsisprendimą. Paskui vaikai sukūrė atvirukus, skirtus Laisvės gynėjų dienos trisdešimtmečiui.

Sausio 13-ąją penktokai paminėjo uždegdami žvakutes savo namuose. Sprendė Šiaulių   apskrities Povilo Višinskio bibliotekos sukurtą detektyvą apie Sausio 13-osios įvykius. Vieni mokiniai pasitikrino savo žinias, kiti įgavo naujų. Peržiūrėję keletą ištraukų iš „Laisvės pamokos“, mokiniai patys užrašė mintis, ką jiems reiškia laisvė, su kuo asocijuojasi Sausio 13-oji ir ką jie gali dėl savo tėvynės. 

Sausio 13 dieną 6 klasės mokiniai dalyvavo akcijoje „Atmintis gyva, nes liudija“ ir klasės valandėlėje, skirtoje Laisvės gynėjų dienai paminėti. Pirmiausia kartu su visa Lietuva 8 valandą kiekvienas savo lange uždegė laisvės, vilties ir vienybės simbolį - žvakutę. Po trumpo pokalbio apie šios dienos svarbą ir reikšmę kiekvienam iš mūsų pažiūrėjome „Pamoką laisvei“. Grįžę į zoom valandėlę pasidalinome įspūdžiais ir  šeštokai pabaigė sakinį: „Aš dėkingas tiems, kurie 1991 metų sausio 13-ąją apgynė Laisvę, nes:   dabar dar būtume nelaisvėje, galima pasakyti savo nuomonę (Ugnė B.); dabar mes būtume ribojami ir negalėtume kur norime išvažiuoti. Galima kalbėti, ką norime ir mąstyti, ką nori. Galima gyventi laisvai (Manfredas); galėjau gimti jau laisvoje šalyje ir neturėjau patirti, ką reiškia, kai turi gyventi pagal primestas kitos šalies taisykles (Kamilė); jie suteikė mums laisvę rinktis ir galime daryti, ką norime (Viktorija); mes dabar esame laisvi, niekas mums nesako, ką ir kaip daryti, Lietuva yra nepriklausoma valstybė, o mes galime važiuoti į užsienį mokytis, dirbti ir net gyventi. Niekas mums to nedraudžia. (Ugnė Š.); turime galimybes keliauti, dirbti, laisvai gyventi. Galime tai daryti linksmai (Justinas); nebūtų tam tikrų dalykų, negalėtume važinėti, nebūtų tam tikrų produktų (Jokūbas); negalėtume išskristi į kitas šalis, negalėtume daryti, ką norime, eiti, kur norime. Negalėtume būti laisvi (Rusnė P.); galime galvoti, apie ką norime, daryti, ką norime, dirbti savo darbą. Aš dėkingas už laisvę (Šarūnas); nes galiu laisvai reikšti savo nuomonę, keliauti, rinktis dirbti mėgstamą darbą, turėti ramybę (Vainius); dabar galime išvykti į užsienį. Mes galime reikšti savo nuomonę. Dabar mes nesame priklausomi, tad galime daryti, ką norime. Mes esame, būsime laimingi, o ypač kai turime Laisvę! (Ema). 

 Septintokai, uždegę languose žvakutes, kalbėjo apie laisvę ir atmintį, rinko ir surašė su šia diena susijusius žodžius ir iš jų sudėliojo piešinius, simbolizuojančius Sausio 13-ąją. Per fizinio ugdymo pamokas jie išvaikščiojo raides LAISVĖ 30.

8 kl. mokiniai prisidėjo prie akcijos „Atmintis gyva, nes liudija“ 8 val. ryte uždegdami žvakę. Pasidalino mintimis,  kas yra Sausio 13-oji, ką ji reiškia kiekvienam. Taip pat įveikė skirtingo kilometražo raides ir skaičius savo gyvenvietėse.

Devintokai uždegė atminties žvakutes, žiūrėjo filmą ir rašė savo mintis: „Mano nuomone, mes turime gerbti tuos žmones, kurie mums suteikė laisvę. Laisvė Lietuvai kainavo labai daug. Mes turime saugoti Lietuvą ir ją mylėti. Esu labai dėkinga žmonėms, kurie stovėjo tą dieną, kovojo ir nepasidavė.“, „Peržiūrėjau filmą apie Sausio 13. Sužinojau naujų faktų, apie kuriuos anksčiau nepagalvojau. Buvo labai liūdna žiūrėti į žūstančius dėl Lietuvos laisvės žmones, net labai jaunus, vos 17 metų. Liūdna klausyti neišsipildžiusių žuvusių jaunų žmonių svajonių. Tačiau be liūdesio buvo ir pasididžiavimo. Didžiuojuosi žmonėmis, kurie tada stovėjo ir be ginklų kovojo už Lietuvos laisvę su žodžiais ,,nepasitrauksime nuo bokšto, kol nebusime laisvi arba kol nežūsime“. Žmonės buvo labai vieningi.“, „Užbaigiau žiūrėti filmą. Šis filmas tikrai privertė vėl susimąstyti apie visus įvykius, kurie vyko prieš 30 metų. Supratau, kad Lietuva vis dėl to gali būt vieninga. Tas  vieningumo jausmas, kurį perteikė šis filmas, tikrai padėjo dar labiau didžiuotis savo valstybe. Džiaugiuosi, kad Lietuva yra laisva.“, „Jaučiau gailestį, bet prie to paties ir didelę pagarbą. Ignas ir Darius  galėtų būti beveik mano bendraklasiai pagal savo amžių, bet jie mirė tokie jauni. Negalvojau, kad ir prieš ir po Sausio 13-osios dar vyko įvairūs išpuoliai, buvo stengiamasi padaryti Lietuvą kaip įmanomai priklausomą nuo Sovietų sąjungos. Buvo sunku suprasti, kaip jie gali būti tokie žiaurūs.“, „To filmo dar nežiūrėjau, bet ką tik su tėvais žiūrėjom laidą, susijusią su Sausio 13-ąją. Tikrai nemalonu buvo žiūrėti tokius vaizdus, kai žmones žaloja be jokio gailesčio. Ir su tėčiu apie tai kalbėjau. Jis irgi planavo ten vykti, bet nebenuvažiavo. Kiekvienas žmogus ten būdamas aukojosi dėl mūsų. Reikia džiaugtis, kad dabar esam laisvi. Aš tikrai jaučiu didelę pagarbą tiems, kas aukojosi negailėdami savo gyvybės.“

Sausio 13-osios rytą 2G klasės mokiniai su auklėtoja  prisijungė prie akcijos „Atmintis gyva, nes liudija“. Su savo šeimomis, savo namuose uždegė žvakutes laisvės gynėjams atminti. Virtualiu būdu prisiminė tų dienų įvykius. Klasės auklėtoja L. Skoblickaitė parodė seną nuotrauką  ir pasidalino prisiminimais: „Nuotraukoje aš maža pirmokėlė, besiruošianti „Dainų dainelės“ konkursui. Šalia manęs šviesaus atminimo mokytoja ir mokyklos direktorė Valerija Tručiliauskienė su savo dukra Loreta Tručiliauskaite, kuri tuo metu net negalėjo įsivaizduoti, kad po 10 metų, tą baisią Sausio tryliktosios naktį, bus traiškoma tanko prie bokšto, kartu su savo drauge Loreta Asanavičiūte. Loretai Tručiliauskaitei tankas sutraiškė koją. Ji liko gyva su begaliniu ne tik kūnišku, bet ir dvasiniu skausmu, o jos draugė Loreta Asanavičiūtė neišgyveno ir kiekvieną Sausio 13-ąja į mus žvelgia iš nuotraukos, lyg sakydama, kad nepamirštume, nuo ko prasidėjo LIETUVA." Per informacinių technologijų pamoką dešimtokai kūrė plakatus, skirtus Sausio 13 paminėti.

Vienuoliktokai dalyvavo diskusijoje su istorijos mokytoju S. Jurkumi. Per fizinio ugdymo pamoką dalis mokinių išvaikščiojo raides LAISVĖ 30.

Dvyliktokai  8 val. savo namų languose uždegė žvakutes, skirtas  Laisvės gynėjams atminti ir įamžino tai nuotraukose. Virtualios diskusijos metu kalbėjosi apie pasiaukojimą, drąsą, susitelkimą, apie šių dienų jauno žmogaus santykį su Laisve. Aptarė matytas laidas, skirtas Sausio 13-osios įvykiams atminti. Mokiniams įstrigo Vytauto Landsbergio pasakytos mintys, kad šiandien jaunuoliui svarbiausia yra smalsumas – žinoti apie save, apie savo tautą, pasaulį. Smalsumas veda prie gerų darbų. Kai esi smalsus – daug sužinai, gali atsirinkti, gali pats priimti sprendimus – tada ir esi laisvas. Jaunimas, kuris nori žinoti, yra Lietuvos turtas.