Pumpėnų gimnazijos penktokai su auklėtoja R. Žemaityte ir bibliotekininke E. Jackuviene vyko į pažintinę ekskursiją po kaimyninį Pušaloto miestelį. Smagu, kad  prisijungė ir gimnazijos direktorius A. Matuzevičius.

Ekskursiją pradėjome Pušaloto bibliotekoje, kur mūsų laukė bibliotekininkė V. Mašalienė. Ji supažindino su bibliotekos istorija, aprodė patalpas, vaikų kampelį, rėmėjų dovanotas knygas. Iš tolo apžiūrėjome ir buvusią mokyklą, kurioje keturias klases baigė penki dabartiniai penktokai.

Prie bažnyčios mus pasitiko vaikščiojanti Pušaloto enciklopedija, buvusi mokytoja G. Kriaučiūnienė. Ji papasakojo legendą apie Pušaloto miestelio atsiradimą, vaizdžiai paaiškino miestelio vardo kilmę. Bažnyčios šventoriuje apžiūrėjome paminklą „Metraštininkas“, pastatytą  čia dirbusiems kunigams - kultūros puoselėtojams atminti, aplankėme  knygnešio Jono Melinsko kapą.

Pušaloto miestelyje dar žymūs čia gyvenusios gausios žydų bendruomenės pėdsakai. Apžiūrėjome buvusius žydų maldos namus – sinagogą, kurios buvusį grožį dabar mena tik išorė, nes viduje vaizdas kol kas liūdnas. Nuėjome ir į senąsias Pušaloto žydų kapines.

Labiausiais norėjome  pamatyti pro Pušalotą prieš daug metų ėjusio siaurojo geležinkelio stotį ir  dar išlikusius bėgius. Link geležinkelio veda senovinė akmenimis grįsta gatvė, vadinamasis brukas.

Labai dėkojame bibliotekininkei V. Mašalienei ir mokytojai G. Kriaučiūnienei už istorijas, kurias daugelis išgirdo pirmą kartą. Pasirodo, kad daug ką naujo galima pamatyti ir  savo krašto apylinkėse, tereikia atidžiau apsižvalgyti.