IG klasės mokiniai kartu su klasės vadove V. Jareckiene bei biologijos mokytoja D. Šatiene gruodžio mėnesį dalyvavo Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centro (LMNŠC) organizuojamame nuotolinių gamtos pamokų cikle „Gamtos mitų griovėjai“. Mūsų laukė trys įdomios ir įtraukiančios pamokos apie vabzdžių, šikšnosparnių ir paukščių pasaulį!

I pamoka „Vabzdžiai“

Iš visų gyvūnų vabzdžiai mums yra turbūt mažiausiai suprantami ir labiausiai apipinti mitais. Jie turi mums neįprastą kojų ir akių skaičių, jų elgsena mums keista, o jų nauda šiame pasaulyje – dažnai tiesiog abejojama. Mes labiausiai bijome to, ko nepažįstame ir nesuprantame. Taigi nenuostabu, kad tiek daug žmonių pasaulyje prisibijo ir net nenori regėti vabzdžių savo aplinkoje, o juos tyrinėjantys žmonės (entomologai) kartais laikomi keistuoliais. Ar visi vabzdžiai yra bjaurūs, nešioja ligas ir nori mums įkasti? O gal jie gali būti žavūs, skanūs ir net gyvybiškai svarbūs? Išsklaidyti mitus ir atsakyti į klausimą, kokie iš tikrųjų NĖRA vabzdžiai, pabandė LMNŠC metodininkas Tomas Pocius.

II pamoka „Šikšnosparniai“

Legendomis apipinti nakties skrajūnai šikšnosparniai – tikras tamsiausios metų nakties atributas. Tai nėra skraidančios pelės ar naktiniai lizdus sukantys paukščiai. Šikšnosparniai yra žinduoliai kaip ir mes. Pamokoje kalbėjome apie šikšnosparnių regėjimą ir sužinojome, kur gyvena filmų industrijoje su vampyrais tapatinami gyvūnai. Taip pat turėjome puikią progą išsiaiškinti, kodėl šie skraidantys gyvūnai yra mistifikuojami ir ar jiems rūpi mūsų šukuosenos. Apie šiuos nuostabius gyvūnus papasakojo LMNŠC metodininkė, šikšnosparnių tyrėja Violeta Gulbicka.

III pamoka „Paukščiai“

Skirtingose kultūrose paukščiai yra nuo seno apipinti mitais. Ar žinojote, kad Senovės Egipte kregždės buvo laikomos skrendančiomis mirusių žmonių sielomis, o krankliai ar kovai, mėgstantys lizdus krauti senose kapinėse, gyvena ilgiau nei 100 metų? Ar girdėjote, kad gegutės pavasarį virsta paukštvanagiais, o kregždės žiemoja dumble? Daugelis galvoja, kad paukščiai yra labai primityvūs ir kvailoki. Daug įdomių faktų apie paukščius papasakojo ir sukurtus mitus griovė LMNŠC metodininkas, ornitologas Gediminas Petkus.

V. Jareckienė ir D. Šatienė