Pumpėnų gimnazijos penktokai su klasės auklėtoja R. Žemaityte ir bibliotekininke E. Jackuviene lankėsi Panevėžio rajone Paliukų kaime esančioje skulptoriaus Juozo Zikaro memorialinėje sodyboje.

J. Zikaras mokėsi Pumpėnų valstybinėje pradžios mokykloje ir 1899 m. ją baigė. Penktokai, sužinoję, kad mokosi toje pačioje mokykloje kaip ir žymiosios Kauno „Laisvės“ statulos autorius, nutarė aplankyti skulptoriaus gimtąją sodybą ir apie J. Zikarą sužinoti daugiau.

Būsimasis skulptorius nuo pat vaikystės siekė mokslo ir žinių. Mažasis Zikarų Juozukas skaityti ir rašyti pramoko piemenaudamas, ir jo pirmieji mokytojai buvo vyresni draugai. Į pradinę mokyklą Pumpėnuose būsimasis dailininkas įstojo tik būdamas16-os metų ir baigė ją per du metus.

Penktokai sužinojo, kad J. Zikaras buvo ne tik garsus menininkas, pirmasis iš lietuvių skulptorių baigęs aukštuosius mokslus užsienyje, bet ir lietuviškų lito monetų autorius.

Dėkojame muziejininkui Virginijui Kiršgalviui už labai įdomų ir nuotaikingą pasakojimą.