Neseniai gimnazijos bibliotekos skaitykloje veikė molinių ąsočių paroda iš Pumpėnų kraštiečių asociacijos vadovo Algimanto Stalilionio asmeninės kolekcijos. Didžiąją dalį parodos eksponatų sudarė senieji glazūruoti, neįmantraus rašto ąsočiai.

Ąsočių kolekciją buvęs mūsų mokyklos mokinys A. Stalilionis pradėjo rinkti labai seniai, važinėdamas darbo reikalais po visą Lietuvos teritoriją ar šiaip, progai pasitaikius. Surinko jų gausybę, nėra skaičiavęs kiek turi. Daugiausiai ąsočių yra atkeliavę iš Kuršėnų. Tai seniausias puodininkystės centras Lietuvoje. Bekaupdamas kolekciją, A. Stalilionis susipažino su visais pagrindiniais mūsų šalies puodžiais, kasmet Lietuvoje renkamais ,,Puodžių karaliais“.

Molis yra natūrali žemės dovana. Puodžiai ąsočius rankomis žiesdavo namuose, naudojo žiedžiamąjį ratą. Ąsočius šeimininkės naudodavo maistui – pildavo pieną, rūgpienį, girą, o šeimininkai pildavo iš miežių padarytą proginį alų, kuris yra pripažintas mūsų tautos kulinarinio paveldo dalimi.

Parodą aplankė gimnazijoje viešėjusi norvegų delegacija, Pumpėnų gimnazijos ir Kalno skyriaus priešmokyklinio ugdymo grupės, ikimokyklinukai, pradinių klasių mokiniai su mokytojomis, septintos klasės mokinių tėveliai, kurie dalyvavo projekte ,,Žalingiems įpročiams – NE, sportui – TAIP“ su savo vaikais ir klasės vadove J. Bagdoniene, viešosios bibliotekos skyriaus lankytojai, tėveliai, atėję į mokinių tėvų susirinkimą.

Parodoje ,,dalyvavo“ ir mokytojo Sigito Jurkaus ąsotis iš Gegabrastos kaimo bei Petro Liutkaus du ąsočiai.

Dėkojame Algimantui Stalilioniui už galimybę pasigrožėti nedidele dalimi jo surinktos ąsočių kolekcijos.