Projektą inicijavo Šiaulių Povilo Višinskio viešosios bibliotekos bibliotekininkė ir Šiaulių valstybinės kolegijos dėstytoja Audronė Kiršinaitė. Bibliotekininkystės ir informacinių išteklių ištęstinių studijų studentėms buvo pasiūlyta surinkti informaciją apie tremtį patyrusius žmones savo gyvenamoje aplinkoje.

Bibliotekininkė surinko medžiagą apie tremtinę Oną Pakarnaitę-Gaspariūnienę, kuri iš Irkutsko srities, Taišeto rajono, Jurty miestelio į Pumpėnus atvažiavo 1964 metais. Sibire Onos Pakarnaitės-Gaspariūnienės šeima išgyveno 15 metų.

Prisiminimų aprašą galima rasti gimnazijos bibliotekoje, kuris yra ir indėlis į mūsų miestelio istoriją.

2016 m. gegužės 17 d. Šiaulių Povilo Višinskio viešojoje bibliotekoje vyko tarptautinis mokslinis seminaras „Tremties istorijos: naujosios kartos refleksijos ir bendrystės potyriai“. Seminare be lietuvių pranešėjų dalyvavo ir pranešimą tema „NKVD veikla: Ukrainos patirtis“ skaitė Ukrainos universiteto atstovas A. Svidinuk ir Latvijos Jelgavos politinių represuotųjų asociacijos „Staburadze“ vadovė L. Zeime.