Kvepės namai ir žemė, ir laiko upė, ir daina, ir duona kasdieninė, ir pabučiavimai, ir atminimų žvaigždės“.

Eugenijus Matuzevičius

   Po Lietuvą skambančio tarptautinio festivalio „Poezijos pavasaris 2017“ dalyviai poetai ir prozininkai Inesa Juzefa Janonė, Julius Žėkas ir aktorė Olita Dautartaitė gegužės 26 d. lankėsi Pumpėnų gimnazijos bibliotekoje. Svečiai skaitė savo kūrybos ištraukas, dalinosi vaikystės prisiminimais, pasakojo apie literatūros ir poezijos svarbą žmogaus gyvenime. Aktorė skaitė Pasvalio krašto poeto Eugenijaus Matuzevičiaus eiles, primindama, jog šiemet sukaks 100 metų nuo jo gimimo. Inesa Juzefa Janonė gimnazijos bibliotekai padovanojo savo atsiminimų knygą „Galudaržės krunė“, kurioje minimi ir Pumpėnų invalidų namai.

   log

  Gegužės 22 d. Pumpėnų gimnazijos bibliotekoje viešėjo vaikų knygų iliustratorė iš Suomijos Linda Bondestam. Vaikams negirdėta suomių kalba buvo skaitomos ištraukos ir ekrane demonstruojamos iliustracijos iš Minnos Lindeberg knygutės. Tekstą į lietuvių kalbą vertė Lietuvos Nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos Vaikų literatūros skyriaus bibliotekininkė Inga Minutavičiūtė. Dailininkė mokė vaikus koliažo pagrindu ruošti kūrybinius darbelius.

Šiaurės šalių autorių viešnagės projektą administravo Asociacija Norden, projektą įgyvendino Šiaurės ministrų tarybos biurai Baltijos šalyse, finansavo Šiaurės ministrų taryba, partneris – Lietuvos Nacionalinės Martyno Mažvydo biblioteka.

Susitikimas su garbinga viešnia – tai dovana Pumpėnų gimnazijos bibliotekai už kasmetinį dalyvavimą Šiaurės šalių bibliotekų savaitėje.

            Gegužės 10 dienos popietę Pumpėnų gimnazijos bibliotekoje apsilankė teatro, kino ir televizijos aktorius, renginių ir TV laidų vedėjas Gintaras Mikalauskas. Renginys buvo skirtas Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatų kūrybos sklaidai. Svečias skaitė poetų Justino Marcinkevičiaus ir Ramutės Skučaitės eiles, pasakojo apie įsimintiną pažintį su poetu Justinu Marcinkevičiumi ir besitęsiantį bendradarbiavimą su poete Ramute Skučaite (paruošta kompaktinė plokštelė „Gaudom vėjus, ar gerai?“, skirta vaikams, turintiems regėjimo sutrikimų). Aktorius prisiminė savo mokyklos laikus, ypač lietuvių kalbos pamokas ir mokytojos mėgstamiausią Salomėjos Nėries eilėraštį „Lauk manęs“, kurį išraiškingai padeklamavo.

Popietėje dalyvavo Pumpėnų gimnazijos mokytojai, vyresniųjų klasių mokiniai, Pumpėnų miestelio ir aplinkinių kaimų gyventojai.

 

 europ

Gegužės 9-tą dieną minima Europos diena. Pranešimą apie Europos kontinentą ir Europos sąjungą skaitė 8 klasės mokinė Kotryna Prankaitė. Kotrynai pasiruošti padėjo geografijos mokytoja Danguolė Ožalinskienė. Apie šiauriausią Europos tašką Nordkapą (Šiaurės kyšulį), esantį Norvegijoje, pasakojo ir meniškas nuotraukas demonstravo fotografas, žurnalistas, keliautojas Vidas Dulkė.

Europos dienos minėjime dalyvavo 6 klasės ir 1G klasės mokiniai.

 

Nacionalinei bibliotekų savaitei skirtas išvažiuojamasis renginys vyresnio amžiaus bibliotekos vartotojams – Naisių vasaros teatro aktorių suvaidintas spektaklis „Dramblys“ pagal A. Kolpakovo to paties pavadinimo pjesę. Jį žiūrėjo devintokės Viktorija Aglinskaitė, Dominyka Mickutė ir Pumpėnų gimnazijos bei Pumpėnų miestelio bendruomenės nariai.

naisiai

 

Vienas iš Nacionalinės Lietuvos bibliotekų savaitės renginių buvo trečios ir ketvirtos klasių žinių patikrinimas – protmūšis „Ką žinai apie knygas“. Protmūšiui apdovanojimus paruošė Pasvalio Mariaus Katiliškio vaikų skyriaus vedėja Rita Baltrukienė ir jaunimo erdvės „Mono arba Stereo“ darbuotoja Vaida Gabrienė, pasinaudodamos Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos vaikų skyriaus darbuotojų sudarytu klausimynu. Mokiniams teko atsakinėti į pačius įvairiausius „suktus“ klausimus. Abi komandos buvo apdovanotos ultra mega super duper prizais.

Kiekvienų mokslo metų pabaigoje apdovanojami aktyviausi bibliotekos renginių lankytojai, daugiausia knygų perskaitę mokiniai.
Šiemet jais tapo:
pirmokai Aronas Burkauskas, Akvilė Banevičiūtė, Lavija Tamašauskaitė, Monika Čirgelytė;
antrokai Justinas Zalupas, Viktorija Pučiūtė, Ugnė Bartusevičiūtė, Ugnė Šateikaitė;
trečiokai Dalvyda Marija Šležaitė, Eligija Ruzaitė, Aurelijus Plesnevičius;
ketvirtokai Džiugas Kukuris ir Saulė Žemaitaitytė.

Šių metų sausio 23 dieną sukako 120 metų, kai gimė lietuvių literatūros klasikė Ieva Simonaitytė (Ewa Simoneit 1897–1978). Seimas, įvertindamas rašytojos unikalumą ir talentą, savo kūriniuose vaizduojant išskirtinius lietuvninkų likimus, garsinant Klaipėdos krašto etnografinį savitumą, nutarė 2017-uosius paskelbti Ievos Simonaitytės metais.

Norėdami kuo daugiau sužinoti apie rašytojos asmenybę, į svečius pasikvietėme literatūrologę Danguolę Šakavičiūtę, kuri mūsų bibliotekoje jau yra skaičiusi pranešimą „Kas man iš to skaitymo?“ bei pasakojusi apie kupiškėno rašytojo Juozo Baltušio kūrybą. Išgirdome emocingą pasakojimą apie protestantiško auklėjimo asmenybę, jos sunkią vaikystę be tėvo, ligas, siuvėjos darbą, kūrybinio darbo pradžią, nelengvą charakterį, neįtikėtinai dideles ambicijas.

Literatūrologė priminė Simonaitytės aprašytą sudėtingą Klaipėdos krašto istoriją, griežtą kaizerinę mokyklų sistemą, protestantų darbštumą, visiškai pasikeitusią demografinę padėtį po Antrojo pasaulinio karo.

Anot Danguolės Šakavičiūtės, rašytoja Ieva Simonaitytė – brangakmenis mūsų literatūroje, pateikusi naujo modelio romaną – genties sagą „Aukštujų Šimonių likimas“, kitą personažų charakterių vertinimą per unikalią žmonių prigimtį, papročius, buitį, tarmę, etnografines detales romane „Vilius Karalius“ ir kituose kūriniuose. Nuostabus pasakotojos talentas prikausto prie jos kūrinių kiekvieną skaitytoją. Ievos Simonaitytės kūryba – tai to krašto chrestomatija. Jos romanas „Aukštujų Šimonių likimas" vėl sugrąžintas į bendrojo ugdymo mokyklų literatūros mokymo programas.

Bibliotekoje veikė paroda, skirta rašytojai.

Susitikime dalyvavo 8-os, IG, IIG klasių mokiniai, aktyvūs bibliotekos lankytojai, anksčiau dirbusios lietuvių kalbos mokytojos Audronė Matuzevičienė ir Veronika Petkevičienė.

Renginį suorganizavo bibliotekininkė Virginija Čeponienė.